top of page

אבטלה טכנולוגית - האם הקריירה שלכם בסכנה?

אבטלה טכנולוגית

בעידן בו אנו חיים הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מואץ יותר מתמיד. טכנולוגיות ענן, רובוטיקה, אוטומציה ובינה מלאכותית כבר החלו לחלוש על כל תחום ולהשתלב כפתרון חלקי או מלא כמעט בכל ענפי התעשייה.


לכאורה, הטכנולוגיה היא בשורה של ממש. אנו עדים כיצד היא מייעלת תהליכים, פותרת אתגרים ובעיות, מפתחת שווקים חדשים, תורמת למדע ומייצרת צמיחה ושגשוג כלכלי.


יחד עם זאת, לצד כל היתרונות שהטכנולוגיה מביאה עימה, עלינו לקחת בחשבון גם את הצד השני של המטבע, בו החדשנות הטכנולוגית מייצרת גם אובדן של מקומות עבודה, הידוע גם בתור – אבטלה טכנולוגית


מאמר זה יתמקד באופן בו הטכנולוגיה עתידה להשפיע בעשור הקרוב על שוק העבודה, המקצועות ורמת התעסוקה של כל אחד מאיתנו, וכיצד עלינו להיערך לכך. 


נתחיל בשאלה:


האם לדעתכם היקף התעסוקה במקצוע בו אתם עוסקים עלול להיפגע על ידי הטכנולוגיה בעשור הקרוב?


התשובה הפשוטה היא:


קרוב לוודאי כן.


לא משנה באיזה תחום אתם עובדים, אם אפשר לשפר, לייעל ו/או להחליף אותו באמצעות טכנולוגיה - במוקדם או במאוחר זה גם יקרה.


אבל למה ללכת רחוק, בואו נעבור על כמה מהתעשיות והמקצועות בהם הצורך בכוח עבודה אנושי החל להידלל משמעותית ובעתיד הנראה לעין אף יימחק לגמרי: 


סחר ושילוח:

פלטפורמות סחר אלקטרוני הכוללות מרלו"גים ממוחשבים, מערכות סליקה אוטומטיות, פתרונות אריזה רובוטיים ושירותי שילוח אוטומטיים מצמצמות כבר היום באופן משמעותי את הגורם האנושי בשרשרת האספקה ואת הצורך בהחזקת חנויות פיזיות ובהם: מנהלים, מוכרים, קופאים, מחסנאים, מובילים, ספקים ונותני שירותים.


תעשיית המזון המהיר:

מערכות בישול אוטומטיות מצמצמות את הצורך בצוות אנשי מטבח מקצועי, עמדות קיוסק דיגיטליות להזמנה בשירות עצמי מייתרות את המלצרים והקופאים, ואם לא בא לכם לאסוף את ההזמנה מהדלפק בכוחות עצמכם, מסועים חשמליים ישנעו אותה עבורכם עד לשולחן. והמשלוחים - הם כבר יגיעו אליכם עד הבית עם רחפן.תחבורה:

טכנולוגית הרכב האוטונומי הולכת להפוך את החיים שלנו להרבה יותר קלים ונוחים, אבל גם תייתר לחלוטין את הצורך בנהגים כמו: נהגי משאיות, אוטובוסים, מוניות, נהגי שירות קריאת הסעה (אובר ודומיו).

ובגל השני ייפגעו בין היתר משרות המתדלקים, העובדים בחנויות הנוחות בתחנות הדלק ועוד.


מקצועות חופשיים

שירותי ראיית חשבון, עריכת דין וייעוץ ביטוחי לדוגמה עוברים תהליכי דיגיטציה ואוטומציה ומהגרים יותר ויותר לענן. חלק ניכר מהפתרונות בתחומים אלו ניתן לקבל כבר היום בשירות עצמי (Self Service) והמגמה תגדל משמעותית בשנים הקרובות.


סייבר, ענן ופיתוח תוכנה

נכון להיום מדובר בתחומים לוהטים בשוק העבודה עם ביקושים גבוהים מאוד.

על פניו נראה כי הביקוש לכוח עבודה בתחומים אלו לא הולך לרדת בעשור הקרוב, יחד עם זאת אנו עדים לכך שיישומים טכנולוגיים ומתקדמים כמו בינה מלאכותית (AI) החלו להשתלב באופן מובנה בפתרונות, שירותים ותהליכים ממוחשבים, ובכך ימשיכו לשפר ולייעל אותם, יצמצמו משמעותית את כמות הבאגים ובעיות האבטחה ובהתאם את הביקושים לכוח עבודה אנושי לטובת פעילויות בסיסיות של פיתוח, תפעול וניהול שוטף גם בתחומים הטכנולוגיים - סוג של קניבליזציה טכנולוגית של מקצועות.


וזה רק קצה המזלג, הרשימה יכולה להמשיך ולהתארך עוד ועוד... ואין זה משנה באיזה תחום נבחר.


בסופו של דבר שוק העבודה ימשיך להתנהל על בסיס ביקוש והיצע, וכל עוד הערך שאתם יודעים לייצר לשוק העבודה גבוה יותר מזה שהטכנולוגיה יכולה לספק, אתם תישארו בצד הביקוש ותהיו בטוחים (לבינתיים).


העניין הוא, שהטכנולוגיה מתקדמת מהר יותר מכפי שאנו מסוגלים לנבא והיא עלולה לתפוס אותנו לא מוכנים.


לכן, חשוב לא להישאר שאננים כי יש לכם עבודה מסודרת, משכורת יפה ותנאים מפנקים. זכרו שהטכנולוגיה מתפתחת בקצב מהיר משלכם ומעמידה את עתידכם המקצועי בחשיפה ובסיכון גבוהים.


אז מה עושים?


הדבר הראשון שעלינו לזכור הוא שאם לא נדאג לעצמנו אף אחד אחר לא ידאג לנו.


כדי שנוכל להבטיח לעצמנו ביטחון כלכלי ועתיד טוב ומשגשג עלינו להשקיע יותר בעצמנו ובהתפתחות האישית והמקצועית שלנו: להכיר את המגמות המתפתחות בענף בו אנו עוסקים ובענפים משיקים ולהתפתח יחד איתם, לפתח מומחיות ולרכוש ידע יכולות וכישורים חדשים ונוספים שבעזרתם נמשיך להעלות את הערך שלנו בשוק העבודה.


אבל לא פחות חשוב עלינו להשקיע בהשכלה הפיננסית שלנו, וללמוד כיצד להיות משקיעים טובים יותר ולמנף את הפוטנציאל, הידע והכישורים שלנו כך שנוכל לייצר תשתית פיננסית איתנה שתבטיח את הביטחון הכלכלי שלנו בלי תלות במגמה כזו או אחרת שעלולה לאיים אל תחום עיסוקנו.

צפו בסרטון >>


 

מעוניינים לחיות בהגשמה ולהצליח בקריירה?


"הצלחה ישר ולעניין"

הספר המוביל להתפתחות אישית והצלחה


רב המכר הצלחה ישר ולעניין

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page