top of page

קפה עם מנטור - ראיון עם ערן שטרן

קפה עם מנטור גד מרגי ערן שטרן

"חשוב שתהיה לנו תשוקה למה שאנו עושים. בין אם אנו שכירים שעובדים עבור מישהו, או שאנו מנהלים עסק עצמאי. ללא תשוקה לדבר שאנו עושים, יהיה קשה מאד להגיע לתוצאות משמעותיות או לעשות הבדל אמיתי בעולם." כך אמר, ערן שטרן במסגרת "קפה עם מנטור".


ערן שטרן הוא יזם, סופר מרצה והבעלים של חברת "יוצא מהכלל". שטרן בעל ניסיון רב כמנטור עסקי  לפיתוח עסקים והגשמה אישית ומוביל תוכנית ליווי ייחודית לעסקים מבוססי שליחות, שמטרתה לפתח בעלי עסקים ויזמים ולהפוך אותם למנהיגים שמשנים את העולם דרך העסקים שלהם. במסגרת הראיון השיב ערן שטרן לשאלות הבאות בנושא הגשמה עצמית בקריירה ובחיים:


כיצד אתה מגדיר הצלחה?

"אני מאד אוהב את ההגדרה של בוב דילן להצלחה. הוא אמר שאדם הוא סיפור הצלחה אם הוא קם בבוקר והולך לישון בלילה, ובין קימה לשינה הוא עושה את מה שהוא אוהב. אני מאד משתדל לחיות ככה. לבחון תמיד את הדברים שאני עושה, ולבחון האם אני עדיין אוהב לעשות אותם. אם אני מגלה לאורך זמן מסוים, שיש דברים שאני כבר לא נהנה לעשות, או שאני במקום שאני כבר לא אוהב להיות בו, אני אשאל את עצמי ברצינות: למה אני עדיין עושה את זה? במידה ולא תהיה לי תשובה טובה מספיק לשאלה, אז אני אעשה את השינויים הנדרשים.


נכון שזה לא תמיד פשוט, ותמיד יש לכך מחיר, בדיוק כשם שלחוסר עשייה יש מחיר, אבל אני מאמין שאנחנו כאן, בעולם, לזמן יחסית מצומצם ומוגבל, ולתפיסתי, כדאי להפיק מהזמן שלנו כאן את המרב."


אילו הרגלים מנצחים אתה ממליץ שנאמץ לשגרת חיינו?


"קיימים הרבה מאד הרגלים מנצחים. אני באופן אישי מתמקד ב-3 עיקריים: 


ההרגל הראשון, הוא האנרגיה שלנו. אנרגיה זה הכל. אם האנרגיה שלי נמוכה, אז לא משנה מה אעשה, דבר לא יפיק לי את התוצאות שאני רוצה. ולהיפך, ככל שאהיה באנרגיה גבוהה יותר, כך אשיג תוצאות טובות יותר. אני אבחן מה יגרום לי להעלות את רמת האנרגיה שלי: פעילות גופנית, ספורט, מאכל מסוים, או כל דבר שיעלה לי את האנרגיה לעומת דבר אחר שמוריד לי אותה.


ההרגל השני, קשור לסביבה שלנו. כך שאם אני רוצה להעלות את התוצאות שלי, כדאי שאדאג שיהיו בסביבתי אנשים בעלי תוצאות כאלה. סביבה חזקה יותר מכוח רצון. אנו מקבלים על עצמנו את ההרגלים, החשיבה, ההרגשה וכמובן את התוצאות של האנשים שנמצאים סביבנו. ישנם אנשים שנמצאים בסביבה שכל הזמן מורידה אותם ומורידה להם את רמת האנרגיה. אנשים שכל הזמן מקטרים, מאשימים, קורבניים, ועם גישה ששום דבר לא תלוי בהם וכולם סביבם אשמים. קשה לצמוח ולהתפתח בסביבה כזו. אני תמיד דואג לשמור על הסביבה שלי ולשים לב מי נמצא בסביבה שלי, ונזהר מלתת לאנשים מהסוג שציינתי להיות במרחב שלי. יש לכך קשר מידי והדוק לאיכות החיים שלנו.


ההרגל השלישי, קשור להתפתחות שלי. כבני אדם אנו יצורים מתפתחים. למעשה כל דבר בעולם שלנו מתפתח. שום דבר לא עומד במקום. העצים והצמחים צומחים או נובלים. כך גם אנשים: אנחנו צומחים או שאנחנו נובלים. לכן אני משקיע המון בהתפתחות האישית שלי וכל הזמן לומד משהו חדש, קורא משהו חדש, ונעזר באנשים אחרים, על מנת להמשיך ולפתח את עצמי בכל תחום בחיים. יש לי מאמן כושר שעובד איתי על הריצה והכושר שלי, תזונאית שבה אני נעזר בכל הנוגע לתזונה שלי, ואני נמצא כבר שנים בליווי רוחני עם מישהי נוספת."


מהם לדעתך הצעדים שכדאי לנקוט לקראת יצירת שינוי בתחום בקריירה?


"הדבר הראשון שהייתי עושה הוא: לבדוק עם עצמי מה אני באמת רוצה? ישנם אנשים רבים שיודעים ובעיקר מרגישים שהדבר שהם עושים כבר לא מתאים להם. כלומר, הם יודעים מה הם לא רוצים, הם צריכים להקדיש מספיק מחשבה לדבר שהם כן רוצים שיקרה, ובמקום זה הם בעיקר מחפשים כיצד "לברוח" ולצאת מהמקום שהם נמצאים בו. הבעיה היא שהם לא יודעים לאן הם כן רוצים להגיע.


הסיבה לכך היא שלא תמיד פשוט לדעת ולהבין מה נכון ומה מדויק לנו. אני מאמין שיש לכל אחד מאתנו תפקיד בעולם. ועלינו לפעול על מנת לזהות מהי השליחות שלנו, ולאחר מכן לפעול על מנת לממש אותה בעולם. רק כך ניתן לחיות חיים מסופקים ומאושרים יותר. ולכך כולנו בעצם שואפים – להיות מאושרים.


הייתי מתחיל בשאלה – למה אני כאן? מה השליחות שלי כאן?

משם הייתי ממשיך לשאלות של – איך אני מממש את השליחות הזו בעולם?

רוב האנשים ישאלו קודם – "איפה הכסף?" או "ממה אני יכול להתפרנס?" אלו הן שאלות חשובות, שהייתי שואל אותך בהמשך ולא כשאלות הראשונות. אני מאמין שבעולם היום ניתן להתפרנס ולהרוויח כסף מאינספור דברים ואפשרויות."


מהי המלצתך לאדם השוקל להפוך משכיר לעצמאי?


"קודם כל לברר עם עצמו מה הוא באמת רוצה לעשות. בהמשך, חשוב להבין שמעבר משכיר לעצמאי הוא מעבר דרמטי. זהו שינוי שדורש לשנות את כל תפיסת העולם שלך, פחות או יותר. אני קורא לכך סוג של "ניתוח להחלפת מוח" שצריך לעבור. זה חשוב, כי מי שיוצא לדרך עצמאית עם תפיסת עולם של עובד שכיר, הסיכויים שלו להצליח בכך הם קלושים. יהיה לו מאד קשה.

בספר השני שלי "להתעורר" מפרט על כך בהרחבה, וגם נותן לשכירים דרך מעשית כדי לעשות את השינוי הזה.


שינוי מהותי נוסף שלדעתי ששכיר לשעבר נדרש לעבור, הוא שינוי בתפיסת הערך העצמי שלו. זו עוד נקודה משמעותית שדורשת עבודה פנימית. וזאת אולי המסקנה הכוללת – לפני שעושים איזה שהם שינויים חיצוניים כמו לעזוב מחר בבוקר את מקום העבודה, כדאי ומומלץ להתחיל בעבודה הפנימית. בשינוי הפנימי."


מהי הגישה שלך ללקיחת סיכונים בקריירה ובחיים?


"אני מחשיב את עצמי אדם מאד שקול. עם זאת, היו דברים שעשיתי שלאנשים אחרים יכולים להראות מאד מסוכנים ואפילו לא הגיוניים: עזבתי קריירה מפוארת ותפקיד ניהולי בכיר באינטל עם משכורת גבוהה, ותנאים מצוינים. מכרתי את חלקי בעסק מאד מצליח לשותף שלי לאחר שלא הרגשתי שזה נכון עבורי להישאר. יצאתי עם המשפחה שלי לטיול ארוך בעולם.


לפני כל החלטה משמעותית שלקחתי, עשיתי הרבה תהליכים פנימיים עם עצמי כדי להכין את עצמי לשינוי. וברגע שהרגשתי שהגיע הרגע  לעשות אותם, עשיתי את הצעד. וכשעשיתי אותו, הוא כבר לא היה מסוכן עבורי. בכל פעם שאנו רוצים להיכנס לטריטוריה לא מוכרת ו/או חדשה, יעלה בנו הפחד. זה יראה לנו מסוכן, ולכן להיעזר באנשים אחרים, שכבר עשו את מה שאנו חושבים לעשות, הוא סוג של "קיצור דרך". כי מישהו שכבר עשה את מה שאני רוצה לעשות, התמודד עם אותם הפחדים, ולכן הוא יידע ברוב המקרים להדריך ולהוביל אותנו בדרך בטוחה יותר. אני בכוונה מסייג ואומר בטוחה יותר, כי אין באמת תעודת ביטוח. אף אחד לא יכול להבטיח לנו שלא יהיו בעיות או קשיים, ובכל זאת אלו הן עדיין לא סיבות מספיק טובות בעיני שלא לעשות את מה שאנו רוצים לעשות.

הסכנה הגדולה ביותר בעיני זו הסכנה שכאשר נסיים את חיינו בעולם הזה, נרגיש תחושת פספוס. 


כיצד ניתן להתגבר על הפחד לצאת מאזור הנוחות?


"מאוד פשוט, לעשות פעולה אחת קטנה לכיוון שאליו אנו רוצים ללכת. רק פעולה אחת קטנה: כמו לקנות ספר על הנושא, או לקבוע פגישה עם אדם שעשה את מה שאני רוצה לעשות. אין צורך לעשות שינויים דרמטיים, אלא רק פעולה אחת לכיוון.

אחרי הפעולה הזו, תתגלה בפנינו הפעולה הבאה שאנו יכולים לעשות. ואז לעשות אותה. לא צריך להסתכל על כל הדרך, כי הפער בין המקום שאנו נמצאים למקום שאנו רוצים להיות, הוא לפעמים כל כך גדול, שהוא מפחיד מאד. ולכן צריך להתמקד רק בפעולה אחת בכל פעם."


מהן לדעתך התכונות והכישורים החשובים ביותר להצלחה בקריירה?


"יש הרבה. כמובן יש מה שתמיד אומרים: התמדה, נחישות, דבקות במטרה וכדומה. ומעבר לכל אלו אני חושב שחשוב שתהיה לנו תשוקה למה שאנו עושים. בין אם אנו שכירים שעובדים עבור מישהו, או שאנו מנהלים עסק עצמאי. ללא תשוקה לדבר שאנו עושים, יהיה קשה מאד להגיע לתוצאות משמעותיות או לעשות הבדל אמיתי בעולם."


מהי העצה הטובה ביותר שקיבלת?


"היו מלא, העצה הראשונה שעולה לי בראש היא: "לפתוח את הלב ". לאורך כל החיים אנו סופגים חבטות, כשלונות, ונפילות וכדי להתמודד עם הקשיים הללו, האגו שלנו יוצר בתוכנו מערכות הגנה שסוגרות אותנו, וסוגרות את הלב שלנו. כאשר הלב שלנו סגור הוא קודם כל סגור כלפינו, ואז אין בנו חמלה כלפי עצמנו, אלא רק ביקורת, הקטנה והאשמה. וכמובן, שהלב שלנו סגור גם כלפי אחרים. ואז אין קרבה, ויש ניכור, ומרחק.

ולא רק שזה משפיע על ההרגשה וחווית החיים שלנו, זה משפיע על כל מימד בחיים שלנו. לב סגור סוגר אותנו להזדמנויות ולאפשרויות, וכתוצאה מכך אנו מרחיקים מאתנו אנשים שיכולים להיות מאד משמעותיים בחיים שלנו ויכולים לקדם אותנו.


ובעיקר, זה משפיע לרעה  גם על האנרגיה שלנו. לב סגור הוא מקור לאנרגיה נמוכה. וקשה לנצח במשהו עם אנרגיה נמוכה. אנרגיה גבוהה תמיד מנצחת."


מהו הציטוט האהוב עליך?


"ציטוט של תומאס אדיסון שבו בחרתי לפתוח את הספר השני שלי "להתעורר": "אם היינו עושים את כל מה שאנו מסוגלים לעשות, היינו מדהימים את עצמנו".


איזה ספר שקראת גרם לשינוי משמעותי בחייך?


"קראתי מאות ספרים שהשפיעו עלי באופן משמעותי. לכל אחד היה חלק משמעותי בהתקדמות ובהתפתחות שלי. הספר הראשון שהתחיל אצלי את כל תהליך ההתעוררות. היה "אבא עני, אבא עשיר" של רוברט קיוסאקי.

מה שהספר עשה עבורי, בעצם טרף לי את כל מערכת האמונות שהחזקתי בה, והראה לי שאם אמשיך להחזיק בה אין שום סיכוי בעולם שאגיע למקומות שאני רוצה להגיע אליהם בחיי. זה היה הדבר העיקרי שלקחתי ממנו.


בכלל, אני חושב שספרים היא דרך מדהימה לפתח את עצמנו, ולכן אמרתי שכל ספר שקראתי השפיע בצורה כזו או אחרת על החיים שלי. אין מאושר ממני לשמוע מקוראים שקראו את הספרים שלי "להגשים" ו"להתעורר", שגם הם השפיעו על חייהם."


מהו הטיפ שלך לחיים טובים יותר?


"ליהנות. פשוט ליהנות עד כמה שניתן מכל יום ומכל רגע.אנו עסוקים כל הזמן ביום יום, ובהמון משימות ופעילויות, ולרוב אנו עושים דברים ש"צריך" לעשות. נסו לעשות יותר דברים שאתם "רוצים" לעשות מאשר ש"צריך" לעשות.


אחד השיעורים המשמעותיים שקיבלתי בטיול הארוך שעשיתי עם המשפחה בחו"ל, היה שהרבה יותר משמעותי בחיינו לצבור חוויות מאשר לצבור רכוש ו"דברים".

זה לא הרכוש שגורם לנו להרגיש מאושרים, אלו הן החוויות שאנו צוברים. וככל שיהיו לנו יותר חוויות טובות מהחיים, שאנו נהנים בהן, כך נחיה את מרבית זמננו כשאנו מאושרים.


אלו לא חייבים להיות דברים בומבסטיים. אפשר ליהנות גם מעמידה בפקק בדרך לעבודה, פשוט להחליט שבמקום לסבול ולכעוס, להקשיב למוסיקה טובה, הרצאה מעצימה (יש עשרות כאלו באתר שלי שניתן להוריד בחינם), לדבר עם חבר ולצחוק איתו.


ליהנות מהדברים הפשוטים, מארוחת הערב עם המשפחה, מהקימה בבוקר לצד מי שאתם אוהבים. זה אולי נשמע קלישאתי, אבל אלו הדברים שגורמים לנו להיות מאושרים.

ולהיות מאושרים – זה בעצם מה שכולנו רוצים, לא?


 

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page