תקועים בראש – כיצד להפוך כישלון להצלחה

מאז ומתמיד הפליאה אותי יכולתו של האדם לשלוט בבעלי החיים, בייחוד בכאלה שגדולים וחזקים ממנו, כמו למשל הפילים.

אחד המקומות הבולטים, בהם ניתן לחזות כיצד האדם שולט באופן מוחלט בפילים, הוא הקרקס.

אילוף פילים הוא תהליך אשר מתחיל עוד בצעירותם. הטכניקה העיקרית אשר באמצעותה מאלפים פילים היא על ידי כריכת חבל עבה סביב רגלו של הפיל וקשירתו אל יתד ברזל בקרקע. הפיל מגיב בהתחלה בניסיונות רבים להשתחרר ולברוח ללא הצלחה. וכך מאלף הפילים חוזר על התהליך פעם אחר פעם מדי יום. הפיל מצדו ממשיך לנסות ולהשתחרר, עד שלבסוף מגיע לנקודת שבירה, בה הוא מרגיש כי אין עוד טעם להמשיך ולנסות ופשוט נכנע ומפסיק. לאחר מספר שבועות הוא כבר מסתגל למצב החדש, והרצון לנסות ולברוח נעלם – הוא מתרגל להיות קשור. כל שהוא יודע, שעליו לבצע את ההוראות המוטלות עליו וללכת עם הזרם..

אילו רק היה יודע למה הוא מסוגל

ממש כמו פילים בקרקס, כך קורה גם לחלק מאתנו בחיים, כאשר אנו מנסים להשיג דבר כלשהו וחווים כישלון. לאחר מספר ניסיונות כושלים, המחשבה שלנו מייצרת עבורנו מנגנון הגנה עצמית שנועד להגן עלינו מפני תחושת כישלון או פגיעה רגשית. אותו מנגנון מייצר בנו חסם ותקיעות מחשבתית שמונעים מאתנו את הרצון להמשיך ולנסות, להשיג דברים שחשוב לנו לקדם בחיינו, בכל המישורים.

"אדם שאינו מוכן להיכשל, אינו בשל להצליח"

איני מכיר אדם אחד מצליח שלא נכשל בחייו. נהפוך הוא, אנשים מצליחים הם דווקא אלו שנכשלו ובגדול. הדבר שמייחד אותם הוא שעל אף כישלונותיהם, הם קמו והמשיכו לחתור להצלחה ולהתמקד במטרה. הם ניסו פעם אחר פעם, שיפרו, תיקנו ושיכללו את עצמם, למדו מטעויות ומכישלונות, והבינו שהכישלון הוא חלק מתהליך שצריך לעבור, בדרך להצלחה. לעיתים כישלונות קשורים לנסיבות קיימות באותו הרגע, אך אין הדבר מעיד שכך יקרה באופן אוטומטי גם בהמשך.

כישלון, הוא חלק מובנה בתהליך שצריך לעבור בדרך להצלחה, ואף הכרחי. תמיד יהיו כישלונות בהמשך הדרך, גם אם לא נמשיך לנסות. אם ההצלחה הייתה דבר כל כך פשוט, אז כולם היו מצליחים. אך הצלחה דורשת: השקעה, עבודה קשה, נחישות והתמדה. הרגע בו אנו נבחנים באמת, הוא כיצד נבחר להתמודד ולהתנהג לאחר כישלון? האם אנחנו מסוג האנשים שעסוקים בכעס ובעצבים ושוקעים ברחמים עצמיים, או שאנחנו שייכים לאלו שמתעשתים מהר, מנסים ללמוד כיצד לשפר ולשכלל את עצמנו, ולוקחים אחריות על עצמנו ועל הבחירות שלנו שהובילו אותנו לאותה סיטואציה?

ברור שתמיד נחמד להצליח בניסיון הראשון, אך במציאות הדברים עובדים קצת אחרת מכפי שאנו חושבים. ככל שננסה יותר, הסיכוי שלנו להיכשל יגדל, אך לא פחות חשוב הסיכוי שלנו להצליח יגדל.

"עדיף לחיות בידיעה שנכשלנו כי ניסנו, מאשר לחיות בחרטה שלא ניסינו"

אנחנו לא פילים בקרקס, ביכולתנו ללמוד מהטעויות והכישלונות שלנו ושל אחרים, וחשוב לא פחות ללמוד מההצלחות שלנו. למצוא מהם אותם דברים שעובדים ומצליחים עבורנו ולהתמיד בהם.

אודות המחבר

gadmergi

Gad Mergi

גד מרגי הוא מנטור להצלחה מעשית בחיים ובעסקים.
מוביל עסקים ואנשים, ליצירת אורח חיים אישי והתנהלות עסקית המושתתים על עקרונות של הצלחה מתמשכת.