בונה היאכטות – מחויבות עצמית

התפתחות אישית מתחילה במחויבות עצמית.

מספרים על אדם שהיה מפורסם מאוד בשל היותו המומחה מספר 1 בעולם בבניית יאכטות יוקרתיות בעבודת יד. הוא עבד כל חייו באחת החברות הגדולות והמובילות בעולם לייצור יאכטות, ובלט כעובד מצטיין בשל המסירות, החריצות, הקפדנות והירידה לפרטים הקטנים שהשקיע בכל יאכטה שבנה. לקוחות עשירים מכל רחבי העולם הגיעו לחברה והיו מוכנים לשלם יותר מהמחיר הנקוב, רק כדי שהוא זה שיבנה עבורם את היאכטה.

לאחר 40 שנות עבודה בחברה ובניית עשרות יאכטות, פנה הבנאי למנהל החברה וציין בפניו כי הוא עומד להשלים את בניית היאכטה עליה הוא עובד כעת ומעוניין שזו תהיה היאכטה האחרונה שיבנה, בסיום הבניה ברצונו לפרוש ולצאת לפנסיה.

המנהל הקשיב לדבריו ואמר, "יש עוד הזמנה דחופה ליאכטה נוספת של לקוח חשוב במיוחד, אבקש שתבנה אותה ולאחריה יהיה מכובד יותר שתפרוש."
הבנאי הרגיש מתוסכל מתשובת המנהל, אך לאחר מחשבה נענה בחיוב והחל את בניית היאכטה.

"הערכים שלנו הם כרטיס הביקור שלנו והם מייצגים את מי שאנחנו, חשוב לשמור עליהם תמיד, בכל מקום ובכל סיטואציה"

במהלך הבנייה, תחושת תסכול השתלטה על הבנאי, הוא לא הפסיק לחשוב על תשובת המנהל ועל חוסר ההתחשבות מצדו, הוא דמיין לעצמו שכבר יהיה בפנסיה. התסכול לא פסק והשפיע על עבודת הבנאי, הוא לא טרח והשקיע את מידת המאמצים והמסירות שהתמיד להשקיע בעבר, הוא חסך בחומרים ובאיכות הגימורים, התעלם מפרטים חשובים ועשה את המינימום הנדרש רק כדי "לסיים את העבודה".

לאחר שהשלים את בניית היאכטה ניגש הבנאי לחדר המנהל, מסר לו את המפתח ליאכטה ואמר, "עמדתי בהתחייבות שלי, השלמתי את בניית היאכטה האחרונה שביקשת, אני פורש עכשיו." המנהל חייך אל הבנאי, מסר לו את המפתח בחזרה ואמר: "היאכטה הזו היא שלך, מתנת פרישה מהחברה לאות הערכה על עבודתך." 

הבנאי נותר ללא מילים, הוא התמלא חרטה ואכזבה על כך שהתפשר על ערכיו ולא השקיע והתמסר לעבודתו כפי שתמיד נהג לעשות בעבר, אילו רק היה יודע שהיאכטה הייתה עבורו…

מחויבות עצמית היא אחד הכלים החשובים בתחום ההתפתחות האישית.
כשאנו מתחייבים לעשות משהו, המחויבות והאחריות שלנו, לפני הכל היא כלפי עצמנו, והאופן בו אנו עומדים בהתחייבויות שלנו ומבצעים אותם, מייצג את הסטנדרטים שלנו ואת מי שאנחנו.

היכולת לעמוד מאחורי ההבטחות שלנו ולעשות אותן על הצד הטוב ביותר היא כוח!
וככל שמתמידים כך גם גדל הסיכוי שהיא תייצר עבורנו הזדמנויות להצלחה בעתיד.

אודות המחבר

Gad Mergi

גד מרגי הוא יזם, מנטור, סופר ומרצה.
מוביל עסקים ואנשים, ליצירת אורח חיים אישי והתנהלות עסקית המושתתים על עקרונות של הצלחה מתמשכת.